24 Септември, 2020
0.0321

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

Објавено во: Македонија 10 Август, 2020

Петар Колев лидерот на  Граѓанско Демократската Унија (ГДУ) изрази жалење бидејќи пораката која лидерот на Левица, Димитар Апасиев ја има напишано и се споредува со Фидел Кастро нема да може да се прочита во Куба.

„1 час интернет во Куба чини еден долар. Со оглед на тоа дека просечната плата во земјата изнесува 50 долари (околу 2500 денари) „сурфањето“ е луксуз кој не може да си го дозволат поголемиот дел од граѓаните.„Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!, напиша Колев.

Левица во новиот состав има два пратеника. 

Апасиев деновиве ја опцу министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска. 

Денеска се јави со нов пост во кој кажува став на починатиот кубански револуционер - дека не треба да се коалицира со партии кои имаат дамки во своето работење, бидејќи тоа ја разводенува идеологијата.


Значи ли ова дека Апасиев најавува дека нема да влезе во коалиција со ниту една од партиите кои преговараат да формираат влада, со што всушност двата пратеника на Левица ќе делуваат како опозиција.

На денешен ден пред 19 години загинаа осуммина резервисти кај Љуботенски бачила. 


Денеска почит им оддадоа  Шекеринска, како и делегација од Кабинетот на шефот на државата. 

Можеби ќе ве интересира

КОВИД - 19: Две жртви и 152 нови случаи

КОВИД - 19: Две жртви и 152 нови случаи

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош