05 Март, 2024
0.0226

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Објавено во: Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Во Црна Гора денеска баба се фрли во реката Морача со своето внуче, при што работници и еден пратеник кој бил во близина го спасија детето. 

Аднан Дибрани, шведски пратеник е херојот кој го спаси детето откако работници го извадија од реката. Тој беше дел од набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на Советот на Европа што го следеше денот на изборите во Црна Гора. Храбрите работници на Зеленила, Алдин Ибрахимовиќ, Алмир Мујак и Демај Шпејтим го извлекоа детето од Морача, а пратеникот го вратил во живот, детето кое било онесвестено.   Аднан ја исцеди водата од белите дробови на бебето. Во интервју за Побједа вели дека не верувал дека ќе успее.

„Го минував мостот и погледнав кон водата кога видов дека во реката пливаат жена и дете. Некои други момци дојдоа, слегоа до реката и го извлекоа бебето од водата, додека други повикаа брза помош. Истрчав кон нив и видов дека го држат бебето кое не дава знаци на живот. Бидејќи имам мало дете дома, знаев што да правам во вакви ситуации“, изјави Аднан за Побједа.

Се плашел дека е доцна, но не се откажал.

„Го стиснав бебето преку стомакот и грбот, ја исцедив водата од неговите бели дробови. Кога го слушнав неговиот плач, бидејќи подоцна дознав дека е машко, се упатив кон итната медицинска помош и им го предадов бебето“, изјави Аднан.

Тој е татко на три деца. За трагедијата која ја потресе Црна Гора, првичните сознанија се дека се работи за самоубиство. 

Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека