24 Септември, 2020
0.0455

ЌЕ СЕ ВРАТИ ЛИ ВО САЛА ДА ОПЕРИРА, ИЛИ ПАК ЌЕ СИ БИДЕ МИНИСТЕР - популарниот Филипче се облече во хируршка облека

Објавено во: Македонија 09 Август, 2020

Министерот за здравство во заминување, Венко Филипче, денеска на својот фејсбук профил објави фотографии од неговата примарна дејност, а тоа е неврохирургијата.

„Повторно во сала на операција. 

Утрово со колегите на Неврохирургија извршивме успешна операција кај дваесет и деветгодишна пациентка. Поради проблем со кичмата и неможноста од движење на ногата, неопходна и беше итна интервенција. По операцијата таа е во добра состојба и закрепнува“, објави Филипче за своите фанови на фејсбук. 

А она што како прашање нормално во овој период си го поставуваат граѓаните, е дали Филипче планира да и се врати на својата благородна професија - медицината, или, пак, доколку неговата партија, СДСМ, во чија предизборна кампања активно учествуваше, формира влада, ќе продолжи да ја извршува една од најтешките министерски функции, односно прв човек во здравствениот сектор.

Судејќи според неговите објави и посветеноста со која сега му пристапува на министерувањето, а особено во време на епидемија со коронавирусот, многу повеќе е за очекување дека и во следните четири години ќе го гледаме Филипче како министер за здравство.

Можеби ќе ве интересира

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври