16 Мај, 2021
0.0234

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

Објавено во: Свет 14 Април, 2021

Само неколку часа пред денешното пристигнување на поранешните високи функционери на американската администрација во Тајпеј, чија посета треба да испрати порака од американскиот претседател Џо Бајден дека е посветен на Тајван и демократијата во таа земја, Кина објави дека спроведува „борбени вежби „недалеку од Тајван.

Официјален Тајпеј во неколку наврати се пожалил на кинеското воено присуство и спроведувањето на воени вежби, за време на кои кинеските воени авиони често нелегално влегувале во воздушниот простор на Тајван, според Ројтерс.

Последниот ваков случај се случил во понеделникот, кога вкупно 25 кинески борбени авиони, вклучително и бомбардери способни да носат нуклеарни бомби, влегле во зоната за противвоздушна одбрана на Тајван, пренесува агенцијата.

Претставникот на Канцеларијата за Тајван на Кинескиот национален совет, Ма Џиаогуанг, изјавил дека воените маневри на кинеската армија претставуваат одговор на провокациите и мешањето на странските вооружени сили во Тајван.


Foto: EPA

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени