04 Јули, 2020
0.0445

КАМПАЊА, ПРОВОКАЦИЈА ИЛИ НАДЕЖ - Ахмети и ДУИ бараат обединување за Албанец премиер

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Добивање на предизборни поени кај гласачите со објави за кои знае дека не се реални, или конкретна кампања за која верува дека може да се оствари.

Првиот човек на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска со нови објави на социјалните мрежи. Во нив се емитуваат видеа, со кои се бара обединување на Албанците околу идејата премиер на земјава да стане припадник на албанската етничка заедница. 

Време е драги пријатели, да ни се придружите затоа што кога сме заедно, сè е можно, како што бевме заедно од војната на ОВК, до изборот на албанскиот претседател на Собранието, членство во НАТО и преговорите со Европската Унија“, се вели во објавите.

Овие објави на фејсбук ги има и од други функционери на ДУИ, на пример вицепремиерот Бујар Османи уште утрово почна да објавува вакви видеа на фејсбук, кои гласат на албански јазик. 

Видеото на Ахмети е објавено на Твитер и Фејсбук, на албански јазик, без превод на македонски.

Ахмети вчера порача дека е време Македонија да го добие првиот премиер Албанец, по што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веднаш му одговори дека доколку премиер Албанец е услов за идна владина коалиција, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада. 

Можеби ќе ве интересира

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Му паднале овците, го фатила струја

Му паднале овците, го фатила струја

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан