02 Декември, 2022
0.0295

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин го унапреди чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. 

Кадиров од денеска има чин генерал-полковник. Кадиров веста ја објави на својот официјален канал на Телеграм.

„Претседателот на Русија ми го додели чинот генерал-полковник и лично Владимир Владимирович ме информираше за тоа и ми честиташе. Исклучително сум благодарен на нашиот врховен командант што ги цени моите заслуги“, напиша Кадиров.

Кадиров кого често го нарекуваат „бесниот пес на Путин“, изјави дека ова е голема чест за него. 

„Ветувам дека ќе ја оправдам однапред укажаната доверба“, напиша Кадиров.

Инаку, тој се пофали дека неговите борци на промашуваат. Неодамна Кадиров ја повика Москва да употреби нуклеарно оружје со мала моќност во Украина, по падот Лиман, но од Кремљ му порачаа дека сега не е време за емоции. Кадиров најави дека неговите малолетни синови ќе војуваат во Украина. Од почетокот на руската инвазија на Украина, од 24 февруари наваму, Кадиров се фалеше дека неговите одреди можат да ја поразат Украина. Украинските власти него и други Чеченци ги товарат за извршени воени злосторства. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?