31 Јануари, 2023
0.0239

Kaко ЕК го „скрши“ Орбан?

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Унгарскиот премиер Виктор Орбан попушти под притисокот, а Европската Комисија(ЕК) деблокира средства за Унгарија. 

До 14,7 милијарди евра (15,3 милијарди долари), или скоро 10 отсто од проценетиот домашен бруто-производ (БДП) на Унгарија за 2022 година, се во прашање. Орбан мора да продолжи да ја подобрува независноста на судството и антикорупциските мерки.

Европската комисија е на пат да деблокира милијарди евра средства за Унгарија оваа година бидејќи премиерот Виктор Орбан попушти под притисокот од Брисел во врска со демократските контроли и антикорупциските мерки, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на сигурни извори од Европската Унија.

Но, Унгарија во повеќе наврати отскокнуваше од европското единство. 

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок неодамна ја критикуваше Унгарија за блокирање на финансиската помош од 18 милијарди евра на ЕУ за Украина, велејќи дека Будимпешта не треба да „игра покер“ во обид да изврши притисок врз Брисел во посебен спор за владеење на правото. Овојгест на Унгарија го нарекоа уцена. 

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи