31 Јануари, 2023
0.0354

Каде почнува да испорачува гас Русија?

Објавено во: Економија 22 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Русија почна да испорачува гас за Азербејџан. До март идната година ќе дистрибуираат милијарда метри кубни гас. 

Компанијата до март следната година ќе испорача до една милијарда кубни метри гас. Рускиот енергетски гигант Газпром почна да испорачува природен гас за Азербејџан според нов договор, објави во петокот компанијата, јавува Anadolu Agency (AA). 

Во меѓувреме, катарскиот производител на гас „Катар енерџи“ потпиша 27-годишен договор за набавка на течен гас со кинеската „Синопек“ , нагласувајќи ја важноста на долгорочните договори во услови на нестабилност на пазарот.

Во Европа, Австрија земјата која драстично ја намали употребата на гас. Откако Русија на 24 февруари годинава ја почна инвазијата на Украина, ЕУ воведе санкции за Русија, но и Русија ги користеше енергенсите како „оружје“ за уцена на Западот.

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија