29 Септември, 2023
0.0250

КАБИНЕТ НА ВУЧИЌ: Поради бруталноста на Курти вооружените сили на Србија остануваат на највисоко ниво на борбена готовност

Објавено во: Балкан 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Совет за национална безбедност информираше дека српската војска останува во состојба на борбена готовност. 

Во зградата на Генералниот секретаријат на претседателот на Србија денеска се одржа седница на Советот за национална безбедност посветена на последните случувања во Косово, објави N1.

„Поради бруталната употреба на сила од страна на Албин Курти и неговите сили против српскиот народ на Косово и Метохија, вооружените сили на Република Србија остануваат на највисоко ниво на борбена готовност до понатамошно известување, беше договорено на состанокот на Советот за национална безбедност“, стои во соопштението од Кабинетот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Нагласено е дека КФОР/НАТО не ја извршиле својата работа во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации и Воено-техничкиот договор од Куманово.

Началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, е овластен да одржува директен контакт со командантот на КФОР, во обид да се гарантира дека КФОР/НАТО ја исполнуваат својата функција и мандат, во согласност со релевантните акти на ОН и заштита на косовските Срби.

НАТО повика на деесскалација, откако вчера граѓани во северно Косово се судрија со полицијата. Градоначалниците со полиција влегоа во општините. На изборите победија кандидати од албанска националност, затоа што Србите ги бојкотираа изборите. 

Утрово е мирно во северно Косово. 

Фото: Танјуг/N1

Можеби ќе ве интересира

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска