27 Септември, 2023
0.0257

Каква е денеска состојбата во северно Косово?

Објавено во: Балкан 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

По вчерашните инциденти кога се судрија граѓани и полиција, денеска е мирно на северот на Косово. Нема задржувања на премините Јариње и Брњак. Патничкиот и товарниот сообраќај се одвиваaт без проблеми.

Полицијата со возила ги блокира приодите кон зградите на општините Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ, пишува агенцијата Бета. Гужва имаше синоќа поради граѓаните  кои се враќаа од Белград од митингот на владејачка Српска напредна странка на претседателот Александар Вучиќ. Вообичаена процедура се одвива и за товарниот сообраќај, кој беше во прекин во петокот на 26 мај, бидејќи косовската полиција не пропушташе камиони да минуваат поради безбедносни причини.

Полицијата вчера им помогна на новите албански градоначалници на Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток да влезат во нивните канцеларии, на што се спротивставија групи локални Срби. Полицијата употреби солзавец и шок бомби. Новите градоначалници влегоа во нивните простории по интервенција на полицијата.

Градоначалниците се избрани на изборите во април 2023 година. Српска листа ги бојкотираше овие избори. 

ЕУ и САД ги осудија немирите и повикаа на деескалација. Вооружените сили на Србија засега остануваат на највисоко ниво на борбена готовност поради „бруталната употреба на сила од страна на Албин Курти и неговите сили против српскиот народ на Косово“.

И албанскиот премиер Еди Рама рече дека акцијата во северно Косово била непотребна. 

foto Reuters

Можеби ќе ве интересира

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ПРОДАЖБАТА НА НЕДВИЖНИНИ ОПАЃА: Цените упорно растат, а секој четврти имот го купува странец, пресврт во Загреб, еве ги деталите

ПРОДАЖБАТА НА НЕДВИЖНИНИ ОПАЃА: Цените упорно растат, а секој четврти имот го купува странец, пресврт во Загреб, еве ги деталите

„ПОРШЕ“ ДОАЃА НА БАЛКАНОТ: Еве во која земја ќе отворат фабрика

„ПОРШЕ“ ДОАЃА НА БАЛКАНОТ: Еве во која земја ќе отворат фабрика

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“