22 Јуни, 2024
0.0350

ИЗБОРИТЕ ГО ПОТОНАА ЕВРОТО - оваа валута е на најниско ниво по долг период

Објавено во: Финансии 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Еврото ослабе во однос на другите главни валути, под притисок од политичката неизвесност поврзана со изборите за Европскиот парламент.

Значајните придобивки на екстремно десничарските партии низ Европа ја зголемија загриженоста за способноста на парламентот да формира мнозинство што им е потребно на главните партии за усвојување на законите.

Во 7:29 часот по средноевропско време, еврото падна за 0,45 отсто во однос на фунтата, тргувајќи се за 0,84550 за прв пат од крајот на август 2022 година. Во исто време, еврото изгуби 0,48 проценти во однос на доларот, на 1,07500, достигнувајќи ја најниската точка во нешто повеќе од четири недели.

Од друга страна се враќа доминацијата на доларот на пазарите откако приносите на американското Министерство за финансии останаа покачени. Ова дојде по петочниот извештај за нефармските плати, кој покажа дека американската економија отвори многу повеќе работни места отколку што се очекуваше во мај и годишниот раст на платите повторно забрза, нагласувајќи ја отпорноста на пазарот на трудот.

Резултатите од извештајот за платните списоци што не се од земјоделството во Соединетите Американски држави предизвика скок во доларот, додека апетитот за ризик се влоши. Нефатмерските платни списоци во САД се зголемија за 272.000 за мај, многу повеќе од консензусните прогнози за околу 180.000, иако имаше мала надолна ревизија за април на 165.000 од 175.000 пријавени претходно.

Извор: Б92

Можеби ќе ве интересира

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“