15 Јуни, 2021
0.0261

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Објавено во: Свет, Корона Вирус 16 Мај, 2021

Има повеќе смртни случаи отколку минатата година, констатира Светската здравствена организација (СЗО). 

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејезус, вели дека ситуацијата во Индија е многу загрижувачка.  Владата во Њу Делхи побара армијата да управува со објектите за грижа и борба против коронавирусот. Во Индија, бројот на лица заразени со Ковид-19 расте. Експертите велат дека бројот на заразени и починати е веројатно многу поголем, но дека голем број луѓе немаат можност да бидат тестирани или примени во болница, а многу пациенти умираат дома. Иако е најголем производител на вакцини во светски рамки, земјата се соочува со голем недостиг на вакцини.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави