31 Мај, 2020
0.0308

И ВО КАРАНТИН СЕ ФУНКЦИОНИРА: Еве кои маркети се пријавија да вршат нарачки во Куманово

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 05 Април, 2020

Неколку маркети во Куманово се пријавија да вршат онлајн продажба на своите производи за време на викендов, бидејќи градот е под целосен карантин, со цел да се задоволат основните потреби на граѓаните.

Кумановскиот кризен штаб вчера побара од Владата итно да донесе мерка со која ќе овозможи работа на маркети и продавници кои ќе вршат телефонска и онлајн на прехрамбени продукти, по што неколку маркети се пријавија веднаш:

- Ацидо Ком маркети 078311077 и 078352669

-Ќошар  078258607 и 078258708

-Елида  031 419 521

– Јахи Маркет с.Черкези 070467311

Тинекс- Скопје 071 340742, 071 340963, 070 358500, 072 256100, 071 285386, 070 299507

Од општинскиот кризен штаб ги повикаа и останатите фирми, кои се подготвени да се вклучат во акцијата да ги контактираат на е-маил адресата info@kumanovo.gov.mk и телефонскиот број 078/365-061.

По забрзаното ширење на коронавирусот во Куманово, Владата одлучи градот да биде ставен под целосен карантин за време на викендите кој трае од петк во 21 часот до понеделник во 05 часот изутрина. Во текот на деновите од неделата, кумановци ќе може да се движат до 16 часот.


Можеби ќе ве интересира

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Канада ни донира 250.000 долари

Канада ни донира 250.000 долари

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

Полицијата фатила 673 лица без маски

Полицијата фатила 673 лица без маски

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание