18 Јули, 2024
0.0279

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

Објавено во: Економија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

На крајот на мај во Хрватската служба за вработување (ХЗЗ) се регистрирани 88.327 невработени лица или за 9.431 лице помалку (т.е. 9,6 отсто) во однос на мај минатата година, што е најмал број на невработени регистрирани во Хрватска од осамостојувањето.

Во однос на април годинава, бројот на невработени е намален за 10,6 отсто или 10.493 лица, пренесе Хина.

Ова покажува дека на домашниот пазар на труд се уште има силна побарувачка на работна сила, пред се поради туристичката сезона, за што сведочат податоците на ХЗЗ дека во мај најмногу излези од регистарот на невработени се должат на вработување во дејностите сместување и сервисирање на храна (24,1 отсто од вкупниот број).

Во текот на мај во регистарот на невработени се новоевидентирани 8.318 лица, што е за 16,7 отсто помалку од мај минатата година. Истовремено, директно од вработување дошле 77,4 отсто или 6.442 лица. 

Најголем апсолутен број на регистрирани невработени лица е забележан во Сплитско-далматинската жупанија 14.842 (16,8 отсто од вкупниот број во Хрватска), Осиечко-барањската жупанија (12.051 или 13,6 отсто) и градот Загреб (10.313 или 11,7 отсто).

Можеби ќе ве интересира

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

Средба на министерката Божиновска со Бјорн Габриел, Европска Инвестициска Банка

Средба на министерката Божиновска со Бјорн Габриел, Европска Инвестициска Банка