03 Април, 2020
0.0289

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда

Објавено во: Свет 26 Февруари, 2020

Активистката за климатските промени, Грета Тунберг, про-демократски активисти во Хонг Конг и НАТО се меѓу кандидатите за годинешната Нобелова награда за мир.

Ако ја освои Нобеловата награда, Тунберг ќе стане втората најмлада победничка на таа престижна награда, по Малале Јусафзаи, која беше пет месеци помлада отколку Тунберг, кога ја освои наградата во 2014 година. Јусафзаи ја доби наградата за посветеноста на правата на децата на училиште, пренесува Индекс.

Седумнаесетгодишната Швеѓанка е позната по тоа што ги охрабрува учениците да избегаат од училиште и да се приклучат на протести, барајќи побрз одговор за климатските промени,. Таа го основа движењето „Петок за иднината“, кое инспирираше бројни младински акции низ целиот свет.

На списокот се наоѓа и саудискиот активист за човекови права Луџаин ал-Хатлул, кој беше номиниран од осум американски конгресмени.

Институтот Нобел, кој никогаш не ги потврдува ниту ги негира имињата на кандидатите, во средата објави дека има добиено 317 номинации – од кои 210 лица и 107 организации. Лани имаше 301 кандидат.

Победникот ќе биде објавен во октомври.

Можеби ќе ве интересира

Се скрива ли тајната на лекот против коронавирус во антителата на поранешните пациенти?

Се скрива ли тајната на лекот против коронавирус во антителата на поранешните пациенти?

ЖАЛНИ ДЕЦА: Близнаци од Индија се викаат Ковид и Корона

ЖАЛНИ ДЕЦА: Близнаци од Индија се викаат Ковид и Корона

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

Администрацијата на Трамп ќе носи маски

Администрацијата на Трамп ќе носи маски

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА ДА ЈА СПРЕЧИ: Германија ќе ги отвори вратите за земјоделските сезонски работници

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА ДА ЈА СПРЕЧИ: Германија ќе ги отвори вратите за земјоделските сезонски работници

Германија-челична дисциплина: Немаат полициски час, а жива душа нема надвор

Германија-челична дисциплина: Немаат полициски час, а жива душа нема надвор

ПУТИН ОДЛУЧИ: Април ќе биде неработен месец во Русија

ПУТИН ОДЛУЧИ: Април ќе биде неработен месец во Русија

Тест за коронавирус кој може да даде резултати за 5 минути: Одобрен од ФДА-САД

Тест за коронавирус кој може да даде резултати за 5 минути: Одобрен од ФДА-САД

Близу 1 милион заразени со коронавирусот во светот, црн ден во Шпанија

Близу 1 милион заразени со коронавирусот во светот, црн ден во Шпанија