14 Јули, 2020
0.0328

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Јуни, 2020

Истражување кое го направија Французи фрла ново светло на пандемијата со коронавирусот. 

Децата ретко се преносители на коронавирусот покажува студија направена од професорот Роберт Коен, потпретседател на француското здружение за педијатри и која ја објави „Ле Паризиен“.

Студијата беше реализирана во регионот Ил де Франс. На неа работеа 27 педијатри од 14 април до 12 мај и со неа беа опфатени 605 деца. Коен вели дека децата под 15 години поретко ја пренесуваат заразата. 

„Кога идентификуваме заразено лице и ги тестираме неговите роднини, сфаќаме дека децата се два до пет пати помалку носители на вируси отколку возрасните“, изјави тој.

Се смета дека децата имаат помалку рецептори за вирусот на нивната носна слузница. Тие би можеле да бидат подобро заштитени бидејќи веќе имале други коронавируси. 

Во светот до сега има 6.622.757 лица заразени со коронавирус. Од нив починаа 388.974, а оздравени се 3198.069 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист