16 Јануари, 2021
0.0222

Франција ќе оди во карантин?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Октомври, 2020

Франција најверојатно ќе оди во карантин. 

Претседателот Емануел Макрон вечерва ќе ѝ се обрати на нацијата, кога се очекува да прогласи четиринеделен национален карантин.

Истото го предлагаат и голем број француски лекари, кои откриваат дека 58 отсто од сите капацитети на интензивна нега се зафатени со пациенти со Ковид-19 и сметаат дека за две недели можеби веќе нема да има слободни места.

„Владата како да не извлече поуки од првиот бран. Овој бран ќе биде уште поуништувачки за болничкиот систем. Болниците нема да издржат ако не се преземат драстични мерки“, изјави претседателот на Француската федерација на болници Фредерик Валету.

Во делови на Франција, и во Париз, веќе е на сила општа забрана за движење во ноќните часови.

Претседателот на Францускиот научен комитет и советник на владата Жан-Франсоа Делфреси изјави дека е изненаден од бруталноста на вториот бран и очекува дневно да има и 100.000 нови случаи на коронавирус.

Вчера се регистрирани  33.417 нови случаи на коронавирусот и 500 починати.

Можеби ќе ве интересира

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата