28 Февруари, 2020
0.0215

(ФОТО) ЖИТЕЛИТЕ ОД КОРЧА ШОКИРАНИ: Останаа под отворено небо и бараат шатори

Објавено во: Балкан 01 Ноември, 2019

Жителите на албанскиот град Корча се шокирани од силниот земјотрес кој денеска ја погоди Албанија, а истиот е почувствуван и во западна Македонија. Но, по силниот земјотрес, имаше уште неколку потреси. 

Бараат од властите да им поставуваат шатори за да имаат каде да престојуваат.

Земјотресот со јачина од 5.2 степени предизвика големи штети. Балканвеб јавува дека домовите кои беа оштетени од земјотресот од 1 јуни се целосно уништени од денешниот силен земјотрес. 

„Останавме под отворено небо. Нашите домови беа оштетени, сега целосно ни се уништени. Никој ништо не направил. Ќе спиеме надвор. Нема друг избор. Бараме шатори и помош. Студено е“ – велат жителите од селото Видохово, Корча.

Многу куќи се со уништени фасади. Земјотрес од 3.1 степени денеска имаше и во Косово. 

Фото: Балканвеб

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно