06 Јуни, 2020
0.0274

(ФОТО) Сите сме оставиле солзи во Универзалната сала: Носталгично сеќавање на хитовите од Скопскиот фестивал

Објавено во: Стил 06 Октомври, 2019

Во најбрзо време да се реновира и да се врати Универзалната сала и да се врати Скопскиот фестивал, беше главната порака на носталгичниот настан „50 години од Скопски “, кој се одржа во рамките на „Бела ноќ“. Хитовите од Скопскиот фестивал се пееја токму пред салата која е најголем чувар на спомените на многу генерации, од 1966 година кога почна да работи, до 2015 година кога се затвори. 

Приказната за вредностите и на поврзаноста на „Скопски“ и на „Универзална“ низ интересно сценарио ни ја донесоа водителите Елена Митева и Марко Марк. „Сите сме оставиле солзи во Универзалната сала“, рече Сашо Гигов- Гиш по моќната изведба на „Самовилска свадба“ и „Сѐ што сакав“ од Симеон Гугуловски. Ѓоко Танески не потсети на евровизиската „Јас ја имам силата“ и „Само ти“ од Зоран Милосављевиќ, која одлично му легна. Уште една евровизиска, убавата „Убава моја“ ја испејаа „Ај кју“, но и преработката на „Не заборавај“ од Калиопи. 

Назад во златното фестивалско време не врати „Галебе мој“ и легендарната Верица Ристевска. Топлиот пречек на публиката и емотивната реакција на песната која нема кој не ја сака, ја расплакаа Верица. Многу Скопски фестивали не поминале без Драган Мијалковски, па не можеше ни ова сеќавање. Ретка можност и привилегија е да се слуша Мијалковски со „Оди си“ и „Гитаро моја“ во живо. 

Повеќе од настанот на Женски Магазин.


Можеби ќе ве интересира

Д-р Огњен Даскалов: Бидете сигурни дека правите естетски зафат поради себе, а не за околината

Д-р Огњен Даскалов: Бидете сигурни дека правите естетски зафат поради себе, а не за околината

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата