16 Јануари, 2021
0.0188

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Објавено во: Македонија 29 Ноември, 2020

Поранешниот министер за земјоделие и пратеник Љупчо Димовски реагираше на социјалните мрежи дека бистата на великанот Мирче Ацев во Алејата на народните херои во „Паркот на револуцијата“ во прилеп е лепена со селотејп, наместо да биде санирана како што треба по неодамнешното вандализирање.

„Бедно: Бистата на Мирче Ацев во Прилеп излепена со селотеј Ќе реагираат ли бopците кои го поддржyвaa СДС

Мирче Ацев е еден од најголемите народни херои од Народно ослободителната и антифашистичка борба, а неговата биста во Алејата на Народните херои во “Паркот на револуцијата” неодамна беше вандализиpaн.

А за лицемерието и односот на СДС кон македонската историја, историските личности и народните херои од НОБ секој збир е одвишен.

Како што од Бихаќка нема да има одговор чуму толкава возбуда за санирањето на оштетениот споменик за бугарските туристи во Охрид, а подмолен молк за постаментот на Мирче Ацев.“, напиша еден од челниците на Социјалистичката партија.Можеби ќе ве интересира

РУСКОСКА: 1.500 платни налози се пронајдени во фиока на починат курир, кој знае уште колку вакви случаи има

РУСКОСКА: 1.500 платни налози се пронајдени во фиока на починат курир, кој знае уште колку вакви случаи има

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија