30 Септември, 2020
0.0199

Филипче: Засега имаме тројца излекувани и тројца починати пациенти

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 26 Март, 2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека има 24 нови заразени со коронавирусот. 

Во Македонија сега има 201 лице кое е заразено со коронавирусот. 

Има уште еден пациент поврзан со кожната клиника во Скопје. 

Еден пациент од Дебар си заминал дома, а се подготвува истото да се направи и со една жена од Скопје. И таа ќе замине на домашно лекување. 

„Со ова имаме тројца излекувани и тројца починати пациенти во земјава. Добра е состојбата и на пациентите од Штип“, рече министерот. 

Владата вчера донесе одлука со која се забранува движење за време на викендот од 16 до 5 часот наутро. 

„Ова е мерка која имајќи ги в предвид сите искуства од земјите во светот, е мерка која е единствена која дава добри резултати. Ограничување на социјалните контакти, избегнување на групирањата. Од следната недела ќе бидеме подготвени и за мобилните тестирања“, изјави Филипче. 

Нови респираторни машини ќе стигнат во почетокот на април. Ќе има и донација од Кина. 

Следната недела како донација ќе пристигнат маски и тестови. 

За ден или два ќе има детален преглед и на луѓето кое се затекнаа во Дебар. Потоа тие ќе заминат во градовите од кои доаѓаат. 

Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата