07 Јули, 2020
0.0279

Филипче за повлекување од политиката: Сите опции се отворени!

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2020

„Во однос на идните планови јас сум целосно фокусиран сега на овој проблем, па ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Мислам дека апсолутно, човек генерално, не само во политиката, мора да ги има сите опции отворени“, рече Филипче на крајот од „Емисијата 200“ на Алсат одговарајќи на прашањето дали размислува да ја заврши политичката кариера.

Тој одговори дека укинувањето на полицискиот час и давањето на зелено светло за угостителите да отворат од утре следувало откако во последните две недели процентот на новозаболени не се зголемувал за 6 отсто.

- Ова се планирани мерки веќе подолг период. Сo оглед на тоа што добро се менаџира во здравствениот систем бројката на новозаболени, просекот на новодијагностицирани во целиот оној изминат период не надминува 6 отсто а ние го анализираме периодот од две изминати недели. Токму денеска ја гледавме таа анализа на утринскиот состанок со Комисијата за заразни болести. Ние сме веќе во фаза во која постепено го враќаме животот во нормала, изјави Филипче.

Министерот најави дека следната недела ќе биде периодот во кој ќе се разговара за отворање на границите.

- Може да се случи благ пораст на нови пациенти, но сега имаме добро спремен здравствен систем и можеме да одиме со овие чекори, но огромен дел од заслугата во борбата со корона вирусот е свесноста на граѓаните, рееч Филипче.

Министерот за здравство најави дека од 1 септември ќе се промени и начинот на одржување на настава во училиштата.

- Ќе се работи во повеќе смени, некои програми ќе се одржуваат онлајн, тоа допрва ќе го разработуваме со стручните лица, најави Филипче, кој додаде и дека заштитните маски ќе бидат дел од секојдневието на училиштата.

Во контекст на отворањето на кафулињата и другите угостителски објекти, одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека Владата не носела, односно не разлабавила ниту една мерка во прилог на порано одржување на изборите.

- Тоа ќе биде исто како да влегувате во друг затворен објект, ќе се дезинфицираат рацете, ќе се носи маска и ќе се држи дистанца од два метри. Постојат протоколи и за мали простории, како и до сега

Можеби ќе ве интересира

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Али Ахмети: Заев ќе испие две-три чаши ракија пред митинг, па после се кае

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови