06 Јули, 2020
0.0647

Филипче: Во Куманово заразени двајца доктори и една медицинска сестра

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 24 Март, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека  во Скопје има 7 и во Куманово 5 нови заразени со коронавирусот. 

„Во кумановската болница вчера интензивно се работеше, се правеа интервјуа. Се правеа првични, секундарни контакти. Има пет позитивни лица, од кои тројца се здравствени работници, двајца доктори и една медицинска сестра“, рече Филипче. 

Ниту еден од семејството на починатата нема клиничка симптоматологија. 

Ќе бидат тестирани сите кои беа поврзани со случајот од кожна клиника, а во Куманово е направена комуникација со лица во врска со починатата пациентка. 

Одделението за трансфузиологија во Охрид е затворено, затоа што персоналот бил во контакт со заразен. Во болницата во Кавадарци засега нема заразени. 

На Инфективната клиника има 29 пациенти, од кои една пациентка е во тешка состојба на респираторна машина. И други шест се со тешка клиничка слика, но дишат самостојно. 

Министерот рече дека се прекинува градскиот и меѓуградскиот превоз во Куманово. 

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

МЕНУВАЊЕ НА ЛИЧНО ИМЕ: Колку често Македонците се решаваат на ваков чекор?

МЕНУВАЊЕ НА ЛИЧНО ИМЕ: Колку често Македонците се решаваат на ваков чекор?

КОГА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ НОВИОТ КЛИНИЧКИ - ривалските партии со различни ветувања во програмите

КОГА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ НОВИОТ КЛИНИЧКИ - ривалските партии со различни ветувања во програмите

Разрешениот Зибери сподели анкета на Брима Галуп: ДУИ во недостижно водство

Разрешениот Зибери сподели анкета на Брима Галуп: ДУИ во недостижно водство

Германскиот министер за Европа даде поддршка за Димитров ВИДЕО

Германскиот министер за Европа даде поддршка за Димитров ВИДЕО

Шест метри одвоеност и во вода и меѓу лежалки: Кои се правилата за на плажа

Шест метри одвоеност и во вода и меѓу лежалки: Кои се правилата за на плажа

ВИДЕО: По поплавата нова катастрофа: Горат дуќани во Битола

ВИДЕО: По поплавата нова катастрофа: Горат дуќани во Битола

Поројни дождови во Македонија: 7 мерки за заштита на домот од поплави

Поројни дождови во Македонија: 7 мерки за заштита на домот од поплави

Во Дебар се повеќе заразени, се стравува од иселениците и изборите

Во Дебар се повеќе заразени, се стравува од иселениците и изборите