13 Јуни, 2024
0.0288

ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА ЈА НАМАЛИ КАМАТАТА - ќе го следат ли нејзиниот чекор и другите

Објавено во: Финансии 06 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Европската централна банка ги намали каматните стапки ден пред одлуката на Федералните резерви на САД и Банката на Англија за да ги намали трошоците за задолжување бидејќи инфлацијата се намалува по повеќегодишните зголемувања на стапките.

Првото намалување на стапката на ЕЦБ за речиси пет години ја намалува референтната стапка во 20-те земји кои го користат еврото на 3,75 отсто од историски највисоко ниво од 4 отсто, каде што беше од септември, јави Си-Ен-Ен.

Централната банка предупреди дека борбата за контрола на растот на цените сè уште не е целосно завршена и дека сè уште не е посветена на натамошно намалување на стапките.

„И покрај напредокот во последните квартали, домашните ценовни притисоци остануваат силни бидејќи растот на платите е зголемен, а инфлацијата веројатно ќе остане над целта и во следната година“, се вели во соопштението на ЕЦБ.

Големите централни банки почнаа да ги зголемуваат трошоците за задолжување кон крајот на 2021 година како одговор на небесно високата инфлација, главно поттикната од крајот на пандемијата и енергетскиот шок предизвикан од руската инвазија на Украина.

Но, растот на цените во еврозоната, САД и Обединетото Кралство оттогаш забавија, со што годишната стапка на инфлација се доближи до 2% целни од нивните централни банки.

Одлуката на ЕЦБ следи по намалувањето на каматните стапки од страна на Банката на Канада во средата, која стана првата централна банка на Г7 што ги намали трошоците за задолжување во изминатите неколку години. Централните банки во Швајцарија и Шведска исто така ги намалија каматните стапки оваа година.

Претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард ќе одржи прес-конференција подоцна во четврток.

Аналитичарите се сомневаат дека централната банка повторно ќе ги намали стапките на следниот состанок во јули. Инфлацијата во еврозоната се зголеми повеќе од очекуваното во мај, на 2,6% од 2,4% претходниот месец. Основната инфлација, која ги отстранува нестабилните цени на храната и енергијата, исто така се забрза со рапидниот раст на платите.

Во четвртокот, ЕЦБ ја зголеми прогнозата за инфлацијата за оваа година, на 2,5 отсто од 2,3 отсто предвидени во март. Се додава дека ќе ги задржи каматните стапки „доволно рестриктивни онолку долго колку што е потребно“ за да се врати инфлацијата на целта од 2%.

Европската економија, која само за малку избегна рецесија минатата година, исто така покажува знаци на закрепнување, што може да предизвика повторно зголемување на инфлацијата.

Во мај, комбинираното производство во производството и услугите достигна највисоко ниво во последните 12 месеци, според истражувањето на менаџерите за набавки, составено од S&P Global и Hamburg Commercial Bank. Деловната доверба, пак, го достигна најсилното ниво во повеќе од две години.

Сајрус де ла Рубија, главен економист во Хамбург Комерцијална банка, рече дека податоците „покажуваат... дека економијата на еврозоната собира дополнителна сила“.

ЕЦБ ја зголеми прогнозата за овогодинешниот економски раст на 0,9% од 0,6% проектирани во март.

Друг фактор што може да влијае на размислувањето на централната банка е тајмингот на намалување на каматните стапки од страна на ФЕД, што се очекува подоцна оваа година. Креаторите на политиките во Франкфурт можеби се двоумат дали да се движат предалеку пред ФЕД бидејќи тоа може да предизвика еврото да ја изгуби вредноста во однос на доларот, што потоа може да ја поттикне инфлацијата во Европа со зголемување на цената на увозот.

Повисоките каматни стапки имаат тенденција да привлечат повеќе меѓународни текови на капитал во една земја, зголемувајќи ја побарувачката за нејзината валута.

Трговците се само сигурни дека ФЕД ќе ги задржи стапките на чекање на состанокот следната недела. Банката на Англија исто така не се очекува да ги намали стапките на состанокот на 20 јуни, што доаѓа само неколку недели пред одржувањето на општите избори во Обединетото Кралство.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ИМЕНУВАНИ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ - Доима, Тагарис, Толиа и Карандреас се директори во Националната банка на Грција

ИМЕНУВАНИ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ - Доима, Тагарис, Толиа и Карандреас се директори во Националната банка на Грција

ИНТЕРВЈУ ХАРТМАН, ИСКУСЕН ШВАЈЦАРСКИ БАНКАР, ЗА ФАКТОР: Немојте екстра да ги даночите банките, тие се тука за да ја поддржуваат економијата

ИНТЕРВЈУ ХАРТМАН, ИСКУСЕН ШВАЈЦАРСКИ БАНКАР, ЗА ФАКТОР: Немојте екстра да ги даночите банките, тие се тука за да ја поддржуваат економијата

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Вложувањата во неживотни осигурувања пораснаа 10 проценти, достигнаа 90 милиони евра за пет месеци

Вложувањата во неживотни осигурувања пораснаа 10 проценти, достигнаа 90 милиони евра за пет месеци

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

ЕВЕ КОЛКУ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИВААТ НАЈВИСОКА ПЕНЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – исчезнуваат воените и земјоделските пензионери

ЕВЕ КОЛКУ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИВААТ НАЈВИСОКА ПЕНЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – исчезнуваат воените и земјоделските пензионери