16 Октомври, 2021
0.0181

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

Објавено во: Свет 20 Септември, 2021

Австрија ќе ги отвори своите скијачки патеки во претстојната зимска сезона, но со одредени ограничувања за љубителите на зимските спортови.

Операторите со жичари можат да примаат само луѓе кои можат да презентираат докази дека се вакцинирани или тестирани за коронавирус или дека се опоравиле од ковид-19, објави Владата во Виена.

Иако ски -лифтовите нема да треба да обрнат внимание на физичкото растојание и ограничувањата на капацитетот, патниците ќе треба да носат маска за лице FFP2.

„Убедена сум дека со овие рамковни услови, во нашата земја ќе биде можна безгрижна и безбедна зимска сезона“, рече министерката за туризам Елизабет Кестингер.

Меѓутоа, ако се зголеми бројот на пациенти со коронавирус во единиците за интензивна нега, тие правила ќе бидат построги, рече владата.

Во моментов, околу 200 пациенти со ковид се третираат во одделите за интензивна нега во Австрија. Кога тој број ќе се зголеми на 300, на невакцинираните луѓе ќе им биде забрането да ги посетуваат скијачките објекти, изјави министерот за здравство Волфганг Мекштајн.

Штом бројот на пациенти на интензивна нега достигне 400, невакцинираните ќе мора да покажат негативен резултат на ПЦР -тест за пристап до жичари, ресторани и хотели, бидејќи брзите тестови за антиген повеќе нема да бидат прифатени.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид