29 Ноември, 2020
0.0298

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Објавено во: Свет 21 Октомври, 2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан порачува дека дипломатско решение не е можно за прашањето околу Нагорно-Карабах, во судирот со Азербејџан.

Тој ги повикал сонародниците доброволно да одат на фронтот.

„Мораме да признаеме дека прашањето за Нагорно-Карабах, во овој момент и уште долго време, не може да има дипломатско решение", порачал Пашинјан во видео порака на Фејсбук.

Го повика народот да оди да се бори до победа или пораз. 

„За да победиме, сите мораме да формираме единица доброволци", рекол тој и оценил дека Азербејџан ги користи последните ресурси во борбата.

Според некои извештаи, во новите судири загинале повеќе од 800 лица, вклучувајќи околу 100 цивили. 

Меѓутоа, двете страни тврдат дека убиле повеќе од 1.000 непријатели.

Судирите почнаа на 27 септември. 

Можеби ќе ве интересира

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона