10 Јуни, 2023
0.0253

Екстремни групи го чекаат исходот од Охрид, се спремаат насилни протести во Србија

Објавено во: Балкан 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Групи во Србија го чекаат исходот од она што ќе се случува денеска во Охрид на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, а потоа планираат демонстрации во Србија. 

Екстремисти од неколку ултрадесничарски и проруски организации во Србија планираат насилни демонстрации, јави дописникот на МИА од Белград.

Според неименувани извори на „Блиц“, екстремистички групи го чекаат исходот од охридската средба и се надеваат на „потпишување на нешто“, односно парафирање на некаков обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина, што би го сфатиле како доказ за наводното „предавство“ на Косово и причина за улични протести со насилство.

Синоќа илјадници припадници на српски десничарски партии и движења се собраа на протест пред Храмот „Св. Сава“ во Белград, од каде се упатија кон Кабиентот на претседателот Алексадар Вучиќ. Протестот насловен „Србија памети, брани, не дава“, го организираа движењето Двери, Нова ДСС, ПОКС и Заветници.  Европскиот план што го прифатија Косово и Србија на состанокот на 27 февруари во Брисел, а за чија имплементација разговараат Албин Курти и Александар Вучиќ во Охрид, има за цел страните да ги почитуваат меѓусебните суверени права, независноста, автономијата, суверенитетот, територијалниот интегритет, правото на самоопределување и заштита на човековите права и недискриминација. Планот предвидува признавање на релевантни симболи и документи со што би се овозможил слободен проток на луѓе и стоки. 

Косовскиот премиер Албин Курти е оптимист. На иста линија е и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. 

Можеби ќе ве интересира

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози