10 Јуни, 2023
0.0258

Ахмети кажа што очекува од средбата Курти - Вучиќ

Објавено во: Македонија 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети е оптимист дека ќе има договор помеѓу Белград и Приштина. 

Вели дека денеска ќе биде постигнат напредок меѓу двете земји. 

Мислам дека како финален процес, Косово треба да оди напред кон меѓународно признавање како држава и негово унапредување и прифаќање во сите меѓународни институции и да го продолжи патот кон членство во Европската Унија и НАТО“, рече Ахмети. 

Тој денеска се сретна со косовскиот премиер Албин Курти. Косовскиот премиер и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска се на средба во Охрид, со цел нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.  Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вели дека дијалогот значи и отстапки, а тешките одлуки се за подобра иднина. 

Можеби ќе ве интересира

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Почина жената што падна од 6-ти кат во Бутел

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски и Пандов открија биста на Драган Богдановски до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп