16 Мај, 2021
0.0216

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

Објавено во: Свет 14 Април, 2021

Еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс изјави дека „зелените“ ковид-пасоши ќе се користат сè додека Светската здравствена организација не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе можат да ги бараат при закажување на летовите.

Тој го претстави предлогот на Европската комисија во Европарламентот нагласувајќи дека тоа ќе биде алатка на земјите членки за поголема доверба.

-Надлежните органи ќе можат да се потпрат на оваа алатка, за да го олеснат слободното движење на лицата, истакна Рејндерс, истовремено нагласувајќи дека ваквите дигитални сертификати ќе може да се користат и за влез во авион.

Ковид-пасоши ќе бидат издавани за сите вакцини против корона вирусот со кои се врши имунизација, а според Рејндерс, целта е да почнат да се користат пред крајот на јуни. 


Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени