03 Август, 2021
0.0266

ДЕСЕТ ЧЛЕНА НА ЕДНО СЕМЕЈСТВО СЕ УБИЕНИ: Израел не попушта пред нападите на Хамас

Објавено во: Свет 15 Мај, 2021

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева. 

Палестинските радикали утрово продолжија со ракетен напад врз големиот град Бер Шева во јужен Израел, соопшти прес-службата на израелската армија. Палестинците пријавија 11 загинати на окупираниот Западен брег  во судири меѓу демонстранти и израелските безбедносни сили, а најмалку 132 лица се убиени во Газа од понеделникот, вклучувајќи 32 деца и 21 жена и 950 ранети.  Меѓу осумте загинати, колку што досега потврдија во Израел, покрај војниците кои загинаа на границата со Газа, има и шест цивили, меѓу кои и две деца, објавија израелските власти. Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот Појас Газа, јавија француски медиуми.  Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас, најмоќната милитантна група во Газа. Веќе петти ден траат оружените дејства на Блискиот Исток. 

Македонските власти даваат поддршка на Израел.  Истиот став го дели и опозицијата.  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа на Фејсбук даде поддршка за Израел. Изрази сочувство за секој изгубен живот, и се надева дека брзо ќе се смират немирите за да сите луѓе во тој регион живеат во мир. 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дижарик.  Тој изјави дека ОН се подготвени да помогнат во израелско-палестински договор врз основа на релевантни резолуции на ОН, меѓународно право и билатерални договори, со помош на други медијатори, како Русија, САД и Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп

ЧЕТВОРИЦА ПОЛИЦАЈЦИ СЕ САМОУБИЈА - сите го чуваа Капитол хил од нападите на поддржувачите на Трамп

ДАЛЕКУ Е КРАЈОТ НА ПАНДЕМИЈАТА ТВРДИ СЗО: Во Европа вкупниот број на заразени од почетокот досега е 60 милиони, 1,2 милиони луѓе починаа

ДАЛЕКУ Е КРАЈОТ НА ПАНДЕМИЈАТА ТВРДИ СЗО: Во Европа вкупниот број на заразени од почетокот досега е 60 милиони, 1,2 милиони луѓе починаа

ФАУЧИ ПРЕДУПРЕДУВА: Заради невакцинираните вирусот и натаму се шири, пренесувањето на Ковид на друг е загрозување на индивидуалните права

ФАУЧИ ПРЕДУПРЕДУВА: Заради невакцинираните вирусот и натаму се шири, пренесувањето на Ковид на друг е загрозување на индивидуалните права

САХАРСКО ЖЕЖОК ВЕТАР ОВАА НЕДЕЛА: Екстремениот топлотен феномен, со температури од 50 ќе направи вистинска катастрофа во Европа и на Балканот

САХАРСКО ЖЕЖОК ВЕТАР ОВАА НЕДЕЛА: Екстремениот топлотен феномен, со температури од 50 ќе направи вистинска катастрофа во Европа и на Балканот

ДАЛИ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ТЕСТИРАНИ ИЛИ ОЗДРАВЕНИ: Полицијата од денеска контролира при влез во Германија, казна и до 25.000 евра

ДАЛИ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ТЕСТИРАНИ ИЛИ ОЗДРАВЕНИ: Полицијата од денеска контролира при влез во Германија, казна и до 25.000 евра

ЖЕСТОКО ВО БЕРЛИН: Во масовните протести против анти-ковид мерките има една жртва, повеќе од 600 се уапсени

ЖЕСТОКО ВО БЕРЛИН: Во масовните протести против анти-ковид мерките има една жртва, повеќе од 600 се уапсени

МЕГАН МАРКЛ ШОКИРА СО ВИСОКИТЕ АМБИЦИИ: Ќе се кандидира за претседателка на САД?

МЕГАН МАРКЛ ШОКИРА СО ВИСОКИТЕ АМБИЦИИ: Ќе се кандидира за претседателка на САД?

ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЧЕТОК НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА: Израел воведува брзи тестови за учениците

ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЧЕТОК НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА: Израел воведува брзи тестови за учениците

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ТРЕТА ДОЗА ОД 6 СЕПТЕМВРИ: Се прават списоци на приоритетните групи

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ТРЕТА ДОЗА ОД 6 СЕПТЕМВРИ: Се прават списоци на приоритетните групи