02 Декември, 2022
0.0311

Дали вашите нарачки од Алиекспрес се безбедни од коронавирус?

Објавено во: Македонија 28 Јануари, 2020

Добивај вести на Viber

Сите очи во светот се свртени кон Кина, земјата која во моментов се бори со смртоносниот коронавирус. 

Но, додека чекаме да видиме дали постои решение за овој сериозен здравствен проблем, се поставува прашањето дали овој вирус може да се пренесе преку нарачките од Алиекспрес кои поминуваат илјадници километри. 

Ниските цени на Алиекспрес сега се во втор план, откако граѓаните се прашуваат дали со пакетите може да се пренесе и коронавирусот. 

Дали епидемијата може да дојде до Европа, и има ли простор за паника ако чекате за пакет два месеци. 

Засега нема докази дека се шири вирусот по пат на предмети, пишува netokracija.rs. 

„Според сегашните сознанија не може да се пренесе. Она што е засега сигурно е дека не може вирусот да се пренесе по пат на пакет. Секако дека веројатно во некои услови би можел, но тоа е теорија. Едноставно нема правилен одговор во целост, и потполно точни сознанија. Досегашните сознанија велат дека не може да се пренесе, но тие околности може и да се променат“, изјави епидемиологот доктор Предраг Кон, началник на единица за заразни болести, во Заводот за јавно здравје. 

Се наведува дека пратките од градот Вухан не можат да бидат ризични за граѓаните кои ги примаат. 

фото netrokracija

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Перо Камиказа ќе влезе во трката за шеф на државата

Перо Камиказа ќе влезе во трката за шеф на државата

Славчо Попоски најави врнежи и објави какво време ќе имаме месецов

Славчо Попоски најави врнежи и објави какво време ќе имаме месецов

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

ЕДНОГОДИШНИОТ ЗОРАН Е ХРАБАР БОРЕЦ - екс министерот Филипче објави фотографија од успешно оперирано бебенце

ЕДНОГОДИШНИОТ ЗОРАН Е ХРАБАР БОРЕЦ - екс министерот Филипче објави фотографија од успешно оперирано бебенце

За прв пат лажна дојава за бомба во училиште надвор од Скопје

За прв пат лажна дојава за бомба во училиште надвор од Скопје

Вооружена група избркала полицајци од Арачиново

Вооружена група избркала полицајци од Арачиново