22 Септември, 2021
0.0234

ДАЛИ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ТЕСТИРАНИ ИЛИ ОЗДРАВЕНИ: Полицијата од денеска контролира при влез во Германија, казна и до 25.000 евра

Објавено во: Свет 02 Август, 2021

Германската полицијата од утринава спроведува проверки на лице место на границите при влез во земјата.

Секој што влегува во Германија мора да има доказ за целосна вакцинација, прлежана болест или негативен тест.

Новите правила на Германија со кои се бара секое невакцинирано лице што се враќа од странство да има доказ за негативен тест за корона вирусот, стапи на сила од денеска.

Во прилогот на thelocal.de за време на проверките на самото место на автопатот А3 кај Пасау, Баварија, 110 луѓе ги немале потребните документи.

Инаку, новите правила важат за сите постари од 12 години кои не се целосно вакцинирани против вирусот или кои не се опоравиле во изминатите шест месеци.

Претходно, секој што патува со авион се очекуваше да има негативен резултат од тестот или доказ за вакцинација или прележана болест пред да пристигне во Германија. Новата регулатива го проширува правилото за сите влегувања и по копнените и по морските патишта.

Проверките се случајни.

Луѓето што влегуваат во Германија и кои не се тестирани, се молат веднаш да стигнат во тест центарот за корона вирус, и секако може да им се наплати казна.

16 германски покраини ги утврдија казните за прекршоци. Во Баварија, на пример, луѓето што ги прекршуваат прописите за влез на може да се соочат со околу 500 до 2000 евра. Баварскиот министер за внатрешни работи Јоаким Херман ги повика луѓето утринава сериозно да ги сфатат новите правила за влез. Тој рече дека луѓето можат да се соочат со казна и до 25.000 евра во потешки случаи.

Патниците кои патуваат со воз во Германија, исто така, се проверуваат по случаен избор, обично од страна на кондуктерите, а не од федерална полиција.

Критичарите велат дека новите правила влегле предоцна и тешко се спроведуваат.

Photo: picture alliance / Soeren Stache/dpa | Soeren Stache

Можеби ќе ве интересира

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро