25 Април, 2024
0.0283

ДАЛИ ОБРАЗОВАНИЕТО ВИ ПОМАГА ДА СЕ ЗБОГАТИТЕ? Еве што учеле десетте најбогати милијардери

Објавено во: Финансии, Анализа 04 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Сите знаеме дека богатството не е нужно поврзано со формалното образование, туку со низа други околности - талент, способност за препознавање можности...

Милијардерот Марк Кубан изјави дека да се биде милијардер е прашање на среќа, но не е утврдено колку точно образование игра улога во збогатувањето.

Тоа не е причина да не го гледаме образованието на десетте најбогати луѓе денес според индексот на Блумберг, па да почнеме по ред:

1. Илон Маск

Образование: диплома за уметност/наука, Универзитетот во Пенсилванија

Маск присуствуваше и на докторска програма по физика на Стенфорд кога имаше 24 години. Сепак, тој се откажа по само два дена.

Нето богатство: 199 милијарди долари

2. Џеф Безос

Образование: Безос дипломирал на Универзитетот Принстон со диплома по електронски инженеринг и компјутерски науки.

Нето вредност: 184 милијарди долари

3. Бернард Арно

Образование: Дипломирал на École Polytechnique во Париз и ја носи титулата инженер.

Нето богатство: 183 милијарди долари

4. Бил Гејтс

Образование: Познатиот милијардер и филантроп никогаш не завршил факултет. По само три семестри на Харвард, тој ги напушти студиите за да го основа Мајкрософт - денес една од највредните компании во светот.

Нето богатство: 144 милијарди долари

5. Марк Цукерберг

Образование: Тој, како и Гејтс, се запиша на студии на Харвард, но ги остави пред да ги заврши.

Нето богатство: 142 милијарди долари

6. Стив Балмер

Образование: Болмер дипломирал на Универзитетот Харвард во 1977 година со диплома по математика и економија. Потоа се запишал на бизнис школата на Универзитетот Стенфорд, но се откажал по помалку од една година.

Нето вредност: 140 милијарди долари

7. Лери Пејџ

Образование: Еден од основачите на Google, тој доби диплома по компјутерско инженерство со почести на Универзитетот во Мичиген во 1995 година и магистрираше компјутерски науки на Универзитетот Стенфорд во 1998 година.

Нето богатство: 137 милијарди долари

8. Сергеј Брин

Образование: колегата на Пејџ, ко-основачот на Google, може да се пофали и со две академски дипломи: магистер на науки од Универзитетот Стенфорд и диплома за уметност/наука од Универзитетот во Мериленд.

Нето богатство: 129 милијарди долари

9. Ворен Бафет

Образование: По дипломирањето на Универзитетот во Небраска во 1949 година, познатиот инвеститор присуствуваше на Колумбија бизнис школа, под менторство на легендарниот професор и финансиски аналитичар Бенџамин Греам.

Нето богатство: 128 милијарди долари

10. Лери Елисон

Образование: Ко-основачот на софтверскиот гигант Oracle посетувал два колеџи и се откажал од двата - едниот во Чикаго, другиот во Илиноис.

Нето богатство: 128 милијарди долари


Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

ВТОР МЕСЕЦ ПО РЕД ПАЃААТ - проесечната нето плата 39.276 денари, еве во кои сектори има најголемо намалување

ВТОР МЕСЕЦ ПО РЕД ПАЃААТ - проесечната нето плата 39.276 денари, еве во кои сектори има најголемо намалување

АКО ВЕЌЕ „ГЛАВАМ“ ВО БАНКА, БАРЕМ НЕКА БИДЕ ЗА ДА СИ КУПАМ СТАН - голем пораст на станбените кредити, еве колку должат граѓаните

АКО ВЕЌЕ „ГЛАВАМ“ ВО БАНКА, БАРЕМ НЕКА БИДЕ ЗА ДА СИ КУПАМ СТАН - голем пораст на станбените кредити, еве колку должат граѓаните

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо