22 Септември, 2021
0.0260

ДАЛЕКУ Е КРАЈОТ НА ПАНДЕМИЈАТА ТВРДИ СЗО: Во Европа вкупниот број на заразени од почетокот досега е 60 милиони, 1,2 милиони луѓе починаа

Објавено во: Свет 02 Август, 2021

Досега, 60% од возрасната популација е целосно вакцинирана во Европската Унија, објави денеска претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

Таа нагласи дека целосната вакцинација штити од ковид -19 и варијантите на овој вирус, и уште еднаш ги повика сите граѓани на ЕУ да се вакцинираат.

- Мораме да бидеме внимателни, за да ги заштити другите - објави Фон дер Лајен на Твитер.

Европската комисија забележува дека целта е 70 проценти од возрасната популација во ЕУ да ги добијат сите препорачани дози на вакцината против корона вирусот.

Досега, над 70 проценти од возрасните во ЕУ примиле барем една доза од вакцината.

Комисијата, исто така, укажува на препораката на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека примањето на сите препорачани дози на вакцината е најдобриот начин за борба против вирусот и неговите варијанти.

Вкупниот број случаи на ковид -19 во Европа од почетокот на пандемијата достигна 60 милиони, додека 1,2 милиони луѓе починаа, објави денеска СЗО, предупредувајќи дека „крајот на пандемијата се уште не е на повидок“.


Можеби ќе ве интересира

ВО АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА ИМАЛО ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА - уапсен и испрашуван бил српски државјанин

ВО АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА ИМАЛО ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА - уапсен и испрашуван бил српски државјанин

Германија ќе го поддржи претседателот на СЗО за втор мандат

Германија ќе го поддржи претседателот на СЗО за втор мандат

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк