14 Јули, 2020
0.0190

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 05 Јуни, 2020

Бразил стана една од најтешко погодените земји од коронавирусот. 

Во земјата бројот на починати од корона вирусот поголем отколку во Италија.

Во Бразил во изминатите 24 часа забележани се 1.437 починати од вирусот.

„Црниот биланс“ во оваа земја сега е 34.021. 

Во Мексико има рекорден број на заразени во еден ден во време кога лидерите во Латинска Америка ги олеснуваат мерките за забрани и повторно ги рестартираат економиите, јавува Ројтерс.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор предупреди на состојба на „психоза“. 

Во некои држави е забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена организација, од каде укажуваат дека пандемијата не е завршена.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине