09 Август, 2022
0.0288

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Објавено во: Свет 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Чешка денеска го започнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда до крајот на годината ќе биде решавање на последиците од конфликтот во Украина, мигрантската криза, енергетската безбедност и зајакнувањето на одбраната и економијата на ЕУ.

Претставниците на ЕУ веќе најавија дека за време на чешкото претседателство се очекува првиот состанок на европската политичка заедница во Прага, како нов формат за паневропска соработка, во кој за прв пат лидерите на земјите-членки на ЕУ, Европската економска Областа и Западен Балкан треба да седнат на иста маса и Украина, Молдавија и Грузија.

– Европа во моментов се соочува со многу проблеми и предизвици, но ако дејствуваме со единство и одлучност, ќе излеземе посилни и поотпорни од овие кризи – изјави чешкиот премиер Петр Фијала пред почетокот на претседателствувањето на неговата земја.

Инаку, ова е второ претседавање на Чешка со Советот на ЕУ, во текот на 18-годишното нејзино членство во Унијата.

Веќе денеска сите еврокомесари, предводени од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе се сретнат во Чешка со претставници на двата дома на националниот парламент за да разговараат за приоритетите и агендата на ЕУ до крајот на годината.

Во Прага нагласуваат дека во сегашните турбулентни времиња за Европа оставаат „отворен простор“ за нови теми, но најавуваат план според кој ќе ја интензивираат работата на европската соработка и солидарност кога станува збор за успешна интеграција на Украинските бегалци влегуваат во заедниците на земјите-членки, како и ја поддржуваат повоената реконструкција на Украина.

- Од клучно значење ќе биде силната соработка на ЕУ со Украина и обезбедувањето потребни финансиски средства низ слободниот свет - најавуваат од официјална Прага.

Тие додаваат дека ЕУ не може да биде витално зависна од земјите кои „директно ја загрозуваат нејзината безбедност“ и нагласуваат дека чешкото претседателство ќе ги нагласи прашањата за енергетската безбедност на ЕУ, вклучувајќи диверзификација на изворите, логистика, заштеда на енергија и забрзување на зелената транзиција.

Чешка е таа која ќе биде „на чело“ на ЕУ во текот на претстојната зима, за што многумина предупредуваат дека ќе биде „предизвик“ кога станува збор за снабдувањето со енергија и цените.

Со оглед на растечката глобална нестабилност, Чешка ќе се фокусира и на зајакнување на безбедносните и одбранбените капацитети на ЕУ, особено во партнерство со НАТО, како и на зајакнување на отпорноста на демократските институции и управувањето во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван