29 Март, 2023
0.0279

Бугарски клуб ќе се отвори и во Куманово

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Уште еден бугарски клуб ќе се отвори во Македонија и тоа во Куманово. 

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски не е запознаен дека Фондацијата „Македонија“ ќе формира клуб во градот. Димитриевски вели, ако има провокации здружението нема да биде толерирано.

„Куманово е мултикултурен град. Сите здруженија кои работат во интерес на граѓаните и на градот и на државата се добредојдени. Доколку се работи за евентуални здруженија кои имаат за цел да генерираат нетрпение кај граѓаните, нетолеранција и првенствено да се занимаваат со негации на македонската нација, јазик, историја и етнос, ние како град сме затворени за таквите и нема да ги толерираме“, вели градоначалникот Максим Димитриевски во изјава за Сител.

Клубови веќе има во Охрид и Битола. 

Македонскиот претседател Стево Пендаровски вчера побара на неколку бугарски граѓани, меѓу кои е и европратеникот Ангел Џамбаски да им се забрани влез во Македонија. 

Но, Џамбаски вели дека дури и ако му забранат влез, Македонија била бугарска. 


Можеби ќе ве интересира

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа