15 Јуни, 2021
0.0272

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Објавено во: Свет 16 Мај, 2021

Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право, вели генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш. 

Тој рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Појасот Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Израел го нападна Појасот Газа со воздушни напади во кои загинаа 10 члена на семејство и уништи 13-катна зграда во која се наоѓаа светски медиуми како Ал Џезира и Асошиејтед Прес.

Египет вчера ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените лица на единствениот излез што не е под контрола на Израел. 

Земјата испрати десет амбуланти во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот конфликт. 

Можеби ќе ве интересира

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави