15 Јуни, 2021
0.0253

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

Објавено во: Свет 15 Мај, 2021

Египет денеска ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените лица на единствениот излез што не е под контрола на Израел. 

Земјата испрати десет амбуланти во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот конфликт. 

Официјален Каиро направи исклучок и „ја отвори границата Рафах за премин на десет египетски амбуланти за евакуација на ранетите и нивно пренесување во Египет на лекување”, изјави извор кој побарал да остане неименуван.

Египетското јавно здравје уште вчера најави дека три болници се подготвуваат да ги примат ранетите од Газа. 139 лица загинаа, од кои 39 деца, а скоро илјада се повредени во воздушни напади и бомбардирања на Појасот Газа со кои Израел одговори на палестинските ракетира на својата територија од Појасот Газа, каде на власт е исламистичкото палестинско движење Хамас. 

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговарал по телефон со палестинскиот претседател Махмуд Абас за последните конфликти меѓу Израел и Палестинците. 

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопштил на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел прави се за да избегне повреда на луѓе кои не се вклучени во борбата против Хамас и другите групи во Појасот Газа. 

Можеби ќе ве интересира

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави