30 Мај, 2024
0.0280

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

Објавено во: Финансии 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на JPMorgan Chase, Џејми Димон, е загрижен дека американската економија може да се соочи со повторување на проблемите што ја осакатија земјата во 1970-тите. 

„Да, мислам дека има шанси тоа да се случи повторно“, рече тој за време на појавувањето во вторникот во Економскиот клуб во Њујорк.

Економијата во таа проблематична деценија беше ограничена од стагфлација, комбинација од низок раст и висока инфлација, а Димон рече дека таков ризик повторно постои.

„Се грижам дека повеќе личи на 70-тите отколку што сме виделе досега“, додаде тој за време на сесијата за прашања и одговори со Марија Хозе Кравис, претседателка на Музејот на модерна уметност и сопруга на ко-основачот на ККР, Хенри Кравис. 

„Постојат околности каде што повеќе ќе личи на 70-тите отколку на она што го имавме во последните 20 години.

Извршниот директор на најголемата американска банка со месеци предупредуваше за голем број ризици за еластичната американска економија што може да доведе до „постабилна инфлација и повисоки стапки отколку што очекуваат пазарите“, рече тој во писмото на 8 април до акционерите.

Претставниците на Федералните резерви го поддржаа тој став минатата недела кога претседателот на ФЕД Џером Пауел и неколку негови колеги се откажаа од претходните гаранции за намалување на стапките и јасно ставија до знаење дека стапките веројатно ќе останат повисоки од очекуваното поради потопла инфлација од очекуваното.

Џејми Димон во своето писмо од 8 април рече дека банката е подготвена за каматни стапки „од 2 проценти до 8 проценти или дури и повисоки“ - и тој го повтори тоа предвидување во вторникот.

„Би се справиле и со стагфлацијата“, додаде тој.

Претходно овој месец, JPMorgan Chase ги објави резултатите од првиот квартал кои покажаа дека повисоките каматни стапки претставуваат поголем предизвик дури и за најголемата банка во нацијата.

И покрај објавувањето на добивката што порасна за 6 отсто во однос на претходната година, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите, банката соопшти дека клучниот извор на приход познат како нето-приход од камата е помал од очекуваното во претходниот квартал.

На своето излагање Димон ја посочи и војната во Украина, каде што „300.000 руски војници нападнаа демократска нација на границата на НАТО и се заканија со нуклеарна уцена“, како пример за невидената глобална клима. 

„Имате и терористичка активност во Израел, кој сега е како буре барут на Блискиот Исток“, додаде тој.

Целиот овој конфликт, рече тој, влијае на „нафтата, гасот, трговските и воените односи“.

Згора на тоа, рече тој, односите меѓу САД и Кина станаа уште покомплексни поради нивните различни позиции за војната во Украина.

„Светскиот поредок што се формираше по Втората светска војна, Бретон Вудс, СТО [Светската трговска организација] и ОН е вид на предизвик“, рече тој. 

„Ако ова не оди на вистинскиот начин, лесно може да видите свет кој влегува во поголем хаос додека луѓето ги пренасочуваат своите сојузници и односи“.

Димон во вторникот рече дека е изненаден што работите не се влошиле за цените на нафтата и гасот.

Неодамнешното зголемување на цените на бензинот се менува бидејќи Блискиот Исток стравува постепено да се развива. 

Според ААА, националниот просек за галон обичен пијалок падна за еден денар на 3,66 долари за галон. Тоа е сè уште за 13 центи повисоко од пред еден месец, но е рамно од пред една година.

„Не е потребно многу за да се вратат цените на нафтата и гасот до 120 долари“, рече тој. Американската нафта моментално изнесува околу 83 долари за барел.

Но, сегашниот геополитички пејзаж, рече Димон, е многу поважен од моменталната состојба на економијата.

„Не сакам ни да зборувам за нив во ист здив“, рече тој. „Еден од нив е за иднината на слободниот свет, а еден е за нешто на што сите сме навикнати, како што е времето“.

Ако Русија навистина победи во Украина, рече Димон, НАТО - Организацијата на Северноатлантскиот договор основана во 1949 година за да ја гарантира слободата и безбедноста на своите земји-членки преку политички и воени средства - ќе биде тестирана.

„Тоа е навистина опасно“, рече тој, пренесе „Си-ен-ен“.

Ова не е првпат Димон да предупреди дека светот е на работ на масивно преуредување.

Во своето годишно писмо до акционерите претходно овој месец, Димон алармираше, предупредувајќи дека геополитичките грижи треба да бидат пред секоја економска загриженост.

Можеби ќе ве интересира

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ГИ НАПОЛНАТ ПАРИЧНИЦИТЕ: Еве кога ќе се исплатат пензиите

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ГИ НАПОЛНАТ ПАРИЧНИЦИТЕ: Еве кога ќе се исплатат пензиите

ЧИФЛИГАНЕЦ, АНТЕВСКИ, ЕТЕМИ, СТОЈКОВА, НАУМОСКИ, СИМЕВА И ТЕГОВСКИ - ова се членовите на Надзорниот одбор на Комерцијална кои добија согласност од НБМ

ЧИФЛИГАНЕЦ, АНТЕВСКИ, ЕТЕМИ, СТОЈКОВА, НАУМОСКИ, СИМЕВА И ТЕГОВСКИ - ова се членовите на Надзорниот одбор на Комерцијална кои добија согласност од НБМ

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

Триглав пензиско друштво - 5 години афирмација на капитално финансираното пензиско осигурување преку уникатен пристап до секој член и градење на однос базиран на доверба

Триглав пензиско друштво - 5 години афирмација на капитално финансираното пензиско осигурување преку уникатен пристап до секој член и градење на однос базиран на доверба

ПРОМЕНИ ВО ОРГАНИТЕ НА УПРАВУВАЊЕ НА НЛБ БАНКА - Наташа Пукл на местото на Матеја Тревен во Надзорниот одбор

ПРОМЕНИ ВО ОРГАНИТЕ НА УПРАВУВАЊЕ НА НЛБ БАНКА - Наташа Пукл на местото на Матеја Тревен во Надзорниот одбор

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„Стабилноста на домашната валута е зачувана“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за монетарната политика

„Стабилноста на домашната валута е зачувана“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за монетарната политика

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити