16 Октомври, 2021
0.0199

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 22 Септември, 2021

Замислете да се релаксирате во прекрасен, необичен град на швајцарските Алпи, во близина на глечерот Алеч, град заштитен од УНЕСКО, и одеднаш погледнете нагоре и пронајдете летечки камион.

Впрочем, ова не е едноставен камион. Станува збор за камион тежок 7,5 тони кој вози планинска жичара за да собира ѓубре од овој град.

Познат како популарна туристичка дестинација, Бетмералп е село без автомобили до кое може да се стигне само со помош на голем лифт за автомобили, пренесува Luxurylaunches. Тоа е популарно место за лето и зима, кое „може да се пофали“ 300 сончеви денови годишно!

Исто така, може да се пофали со прекрасен поглед на 4000 метри високите врвови на Вале, вклучувајќи ги Вајшорн, Дом и Матерхорн. Одморалиштето е исто така препознаено со сертификат за квалитет дека е погоден за семејства и нуди бројни услуги за деца, вклучително и пешачки патеки погодни за колички.

Очигледно омилено место за скијачи и сноубордери од сите способности, селото сигурно ќе мора да има голема количина ѓубре. И со цел да се исчисти ова и да се одржи руралната средина, беше воведена услуга за собирање ѓубре.

Нема друмски пристап до ова село, па дури и тоа не ги оправдува камионите за ѓубре. И јасно е дека не постои систем како во некои други нации каде тие би го одделиле отпадот и би го запалиле. Или дури и компостирање за таа работа.
Летачкиот камион за ѓубре не е евтин процес, а да не се заборави и донекаде ризичната карактеристика во својата тежина да се пренесува со кабли.
Веројатно само уште една интересна карактеристика додадена на овој град - а можеби дури и дополнителен трик за маркетинг за оние кои уживаат во брз живот.Фото:profimedia

ALPSKI RAJ U KOJI AUTOMOBILE NE PRIMAJU: U švajcarskom selu koje ima 300 sunčanih dana i kamion za smeće doleće na posao VIDEOМожеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид