23 Јуни, 2024
0.0331

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

Објавено во: Финансии, Балкан 25 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Платите во Грција во сите сектори зависат од годините на стаж и од бројот на деца што ги има вработениот.

Во една група на Фејсбук се појави интересна „листа на плати“, а се однесува на висината на платите во Грција. Минималната плата во оваа земја е 830 евра, а минималниот бенефит за невработените е 510 евра. Но, тоа не е се, покрај четирите неработни денови за велигденските празници, од Велики петок до Велигденски понеделник, работниците во Грција се уште добиваат половина плата на име на овој голем верски празник!

Сите вработени во приватниот сектор во Грција добиваат 13-та плата за Божиќ и уште половина плата за Велигден, па затоа земаат 13 и пол плати годишно.

Како што се наведува, минималната плата во Грција е 830 евра, а минималниот бенефит за невработените е 510 евра. Платите во Грција во сите сектори зависат од годините на стаж и од бројот на деца што ги има вработениот.

Покрај платата се добива и додаток за деца и истиот е за сите професии и изнесува:

51 евро за едно дете

88 евра за две деца

125 евра за три деца и

160 евра за четири деца.

Воспитувачите со работен стаж до две години имаат плата од 875 евра па нагоре, во зависност од степенот на образование. Воспитувачка со 15 години работен стаж има плата од 1.120 евра.

Платата на медицинските работници зависи од специјализацијата, годините на работа, бројот на деца, дежурствата... Платата на медицинските сестри до пет години стаж е 915 евра, а потоа 1.118 евра. Почетните лекари, до една година стаж ги добиваат следните плати:

специјалист 1.259 евра

доцент 1.558 евра

Доктори со работно искуство од девет до 11 години:

специјалист 1.482 евра

доцент 1.833 евра

раководител на одделение 2.118 евра

управител на клиника 2.233 евра

началникот на клиниката 2.353 евра

Надоместокот за дежурство е од 35 до 50 евра по дежурство, а максималниот број на дежурства неделно е три. Дежурството во недела се плаќа двојно, како и работата за време на празници, соопштено е.


Можеби ќе ве интересира

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“