29 Ноември, 2020
0.0225

Ацевски за работењето на Лидија Димова: Државна ревизија не може да има на европските пари

Објавено во: Македонија 24 Октомври, 2020

Максим Ацевски, главниот државен ревизор, во интервју за „360 Степени“ синоќа рече дека ДЗИ нема надлежност да го испита работењето на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност., затоа што само мал дел од буџетот таму е финансиран од државата.

Директорката Лидија ДИмова е на тапет по доделените спорни грантови кои наидоа на осуда во јавноста, иако и таа излезе со свои аргументи да ги образложи. Владата во моментов бара од Управниот одбор на Агенцијата да ја разреши.

„Побарав да се направи целосна анализа за вкупните приходи, расходи, средства доделени од ЕУ. Констатирано е дека агенцијата располага со 13 сметки и во суштина од Буџетот за 2019 година добила некаде околу 359 илјади евра. Врз овие пари ДЗР има мандат да изврши ревизија. Но, оние средства кои беа посочени од Еразмус+ го обезбедивме изворниот договор склучен помеѓу агенцијата и ЕК. Во тој договор јасно пишува кој има мандат да прави ревизија, односно тоа е Европската канцеларија за борба против измама ОЛАФ или Европскиот суд за ревизија. Во еден од параграфите на тој договор пишува „или некоја друга институција доколку ЕУ пренесе мандат“. Во овој случај, ако ЕК пренесе мандат и право да извршиме ревизија ние со задоволство би го направиле тоа. Меѓутоа во услови каде имаме ограничување на мандатот и каде јасно пишува кој може да врши ревизија врз тие средства ние не можеме да извршиме равизија без разлика дали некој не прозива“, рече Ацевски синожа во студиото на Алсат ТВ.

Според него, 359 илјади евра од Буџетот се незначителни во споредба со 6,3 милиони евра доделени како грант од ЕК.

Работењето на АД ЕСМ не било под државна ревизија веќе девет години, а Ацевски најави дека следната недела тоа прашање же биде разгледано кога ќе се одредуваат приоритетите за ревизија во следниот период.

„Секако дека е нелогично меѓутоа затоа еве, можам да кажам дека за некаде една недела во рамките на Државниот завод за ревизија ќе биде донесена одлука за одредување на стратешки приоритети коишто ќе бидат предмет на ревизија во наредниот период. Поаѓајќи од тие стратешки цели се надевам дека АД ЕСМ ќе биде предмет на ревиизија, односно ќе биде предвидено со годишната програма за 2021 година“, рече главниот државен ревизор.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро