14 Август, 2020
0.0279

37-ГОДИШЕН ПАЦИЕНТ НА РЕСПИРАТОР: Во ГОБ „8 Септември“ денеска примени нови 16 пациенти

Објавено во: Македонија 09 Јули, 2020

И покрај тоа што расте трендот на се поголем број излекувани пациенти, денеска во најголемиот ковид-центар во Македонија, ГОБ „8 Септември“ се примени 16 новозаразени со Ковид-19, и тоа со многу тешка клиничка слика.

-Се радуваме на секој излекуван пациент. Денеска оттука заминаа 17 луѓе кои се изборија успешно со болеста. Некои беа во болницата цели три недели, бидејќи лекувањето трае долго. Но, за жал, денешната статистика покажува дека хоспитализирани се 16 нови заразени се вирусот, кои доаѓаат на лекување со многу сериозна клиничка слика. Некои од нив имаа сатурација 40, 50, едвај дишат, велат извори на Фактор од болницата.

Во оваа болничка установа се поголем е бројот и на млади пациенти, истакнуваат нашите извори и нагласуваат дека нивната сотојба наложува потреба од кислородна поддршка.  

-Тука е сместен пациент кој има само 37 години, но е на респоратор. Вчера му беше даден и лекот актембра, па денеска е подобар. Секоја секунда од неговата здравтвена состојба ја следат инфектолозите и анестезиолозите, појаснуваат од ГОБ „8 Септември“.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ