03 Октомври, 2023
0.0318

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Објавено во: Економија 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Сомнежот дека е саботиран гасоводот Северен тек звучи како да доаѓа од прирачникот на Владимир Путин за паника, ескалација и насочување на настани, пишува британски Телеграф.

Нелегалната војна на поранешниот агент на КГБ предизвика западни санкции без преседан. Но, рускиот претседател е убеден дека неговиот народ може да ги издржи економските тешкотии многу подолго и подобро од Европејците.

Пресметката на Путин вели дека скокот на цените на бензинот и, следствено, трошоците за живот во Европа, континент кој е безнадежно зависен од руските извори на енергија, на крајот ќе ја свртат ситуацијата во негова корист.

Цените на бензинот паѓаа до саботажата на „Северен поток“.

Цените на бензинот во Европа паѓаат во последните четири дена, а потоа вчера, по веста за веројатната саботажа на Северен тек, поскапеа за 20 отсто. Во Велика Британија се зголемени за 33 отсто.

Гасоводот Северен тек 2 содржеше 117 милиони кубни метри природен гас во вредност од 237 милиони евра по сегашни цени. Но, Путин и претходно покажа дека е подготвен да жртвува вреден гас и да го користи како оружје. Во текот на август, Русија согоруваше 9,3 милиони евра гас дневно во објект во близина на границата со Финска наместо да го извезува во Европа.

Северен тек 2 никогаш не бил оперативен, а шансите да биде во блиска иднина се исклучително мали. Германија одлучи да не го одобри огромниот проект непосредно пред Путин да ја започне инвазијата на Украина.

Северен тек 1, кој долго време ја потхрануваше зависноста на Европа од рускиот гас, не е она што беше некогаш. Русија не го вклучи откако го затвори во август.

Зошто сега?

Зошто Москва би го избрала токму овој момент да го саботира Северен поток - под услов да се утврди дека Русија навистина стои зад саботажата?

ЕУ почна да работи на нов пакет санкции против Русија. Унгарскиот премиер Виктор Орбан веќе бара укинување на новите санкции и укинување на постојните санкции, додека во исто време новата италијанска влада остава впечаток дека нема да ја зафати линијата на ЕУ во однос на односите со Русија на Путин.

На Путин многу му одговара да го скрши моралот на Европа во време кога европските влади се под притисок на гневните гласачи, кои се плашат од падот на температурите што неминовно ќе следи со доаѓањето на зимата.

Времето на саботажа беше совршено. Новиот гасовод меѓу Норвешка и Полска беше пуштен во употреба вчера, токму кога почнаа да пристигнуваат вести за можна саботажа. Се наоѓа многу блиску до Северен тек 2.

Варшава е се поблиску до целосна независност од рускиот гас, што треба да го постигне до крајот на годинава. Новиот балтички гасовод е само дел од пошироките напори на Европа да најде алтернативни снабдувачи и да ги надополни резервите на гас пред зимските температури.

Новата улога на Норвешка

Од почетокот на војната во Украина, Норвешка почна да ја заменува Русија како главен снабдувач на природен гас за ЕУ. Подводните експлозии би можеле да бидат предупредување за Норвежаните за тоа што Русија би можела да направи со нивните цевководи доколку биде заглавена во ќош.

Местото на експлозиите на Северен тек 2 е многу блиску до новиот балтички гасовод.

Само минатата недела Москва тврдеше дека Украина планира „терористички“ напад на гасоводот Туркстрим, кој исто така испорачува руски гас во Европа.

Норвешките регулатори повикаа на зголемена будност по предупредувањата од нафтените и гасните компании дека неидентификувани беспилотни летала биле забележани во близина на нивните офшор објекти.

Русија повторно се потпира на зимата

Во исто време, Кремљ се заканува не само со нуклеарна војна, туку и сигнализира дека може да го ескалира конфликтот на начини кои некогаш се сметаа за незамисливи.

Без норвешкиот гас, зимата во Европа секако би била долга, студена и скапа. Русија повторно се потпира на зимата, фактор што ѝ помогна да ги победи своите непријатели толку пати во историјата, за да обезбеди победа во енергетската војна против Западот.


извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво