05 Март, 2024
0.0238

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

Објавено во: Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Единицата за безбедност на реките два дена трага по тројца мажи, кои во саботата вечерта испаднале од чамец во близина на мостот Панчевац. Од Дунав успеал да исплива само Мане К., кој бил прегледан во Ургентниот центар и кој не ја знаел причината за превртувањето на чамецот во кој пловеле четворица мажи.

Новинарот Саша Добријевиќ разговарал со еден од спасувачите кој барал тројца мажи.

- Денеска момчето што преживеало разговарало со полицијата. Според неговото сведочење, тој грабнал плута и пливал со неа. За жал, овие тројца момци биле на бродот и викале помош и никој не слушнал. Ретко кој може да преживее на температура од 7 степени, бидејќи настанува хипотермија, иако надежта последна умира. Беа ангажирани многу луѓе од речна полиција до рибари. Сонар се користи за пребарување на теренот. Сите се кренаа на нозе за да ги најдат тие момци. Ќе бараме, ама до сега за жал некој ќе најдевме. Се надеваме на најдоброто, но времето ќе покаже.

- Вчера ветрот беше силен, а брановите големи, а на бродот имало преголема тежина. Буквално, еден бран пристигнува, а другиот те потонува. Се превртеле. Момчето што преживеа, не знаело да плива па имало појас за спасување. Речната полиција го пронашла. Да беше лето ќе беше многу полесно, затоа се препорачува во овој момент да се плови по брегот, а тие беа на 100 метри од брегот и тоа беше фатално- истакна еден од спасувачите.

Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека