20 Мај, 2024
0.0268

Знаете ли што е халвинг? Се случува на секоја 4-та година и е многу важно за сопствениците на биткоини

Објавено во: Економија 21 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Ова случување се одржува четврти пат по ред

Доаѓа голем настан во светот на криптовалутите, а тоа е халвинг. Овој технички настан се случува на секои четири години и, едноставно кажано, е кога наградите за рударите на Биткоин се преполовуваат.

Овој четврти последователен настан ќе ја намали емисијата на БТК по блок на 3.125 БТК од 6,25 БТК, преполовувајќи го темпото на новата понуда.

Зошто доаѓа до „халвинг“ - преполовување?

Причината за тоа е намалувањето на темпото со кое новите биткоини влегуваат на пазарот. Политиката за преполовување е запишана во алгоритмот за копањето биткоини за да се спротивстави на инфлацијата со одржување на недостигот. Во теорија, намалувањето на темпото на издавање Биткоин значи дека цената ќе се зголеми доколку побарувачката остане иста.

- Недостигот на производство на биткоин е она што го дефинира неговиот недостиг, а кога наградата паѓа, понудата е ограничена. Зголемената побарувачка во време кога понудата е ограничена има позитивен ефект врз цената, што може да го направи биткоинот привлечен за инвеститорите - изјави еднаш Крис Клајн, главен оперативен директор на Bitcoin IRA.

По настанот, хашрејтот на мрежата Биткоин може да претрпи привремен пад како одговор на слабеењето на рударската економија, бидејќи постариот, помалку енергетски ефикасен хардвер за рударство може да стане непрофитабилен и да биде деактивиран.

Алгоритмот за рударство Биткоин динамички ја прилагодува својата тежина приближно на секои две недели како одговор на промените во условите на хашрејт. Доколку падне хашрејтот на мрежата, тешкотијата на криптографската сложувалка ќе се намали, а очекуваното производство на биткоини по единица хашрејт ќе се зголеми, и обратно.

Што е всушност копањето биткоини?

Копањето на биткоин е процес со кој мрежите на специјализирани компјутери се тркаат да решат криптографска загатка. Првиот рудар што ќе ја реши загатката го заработува правото да го формира следниот блок трансакции и се компензира со новоиздадени биткоини. Решението на загатката не се наоѓа стратешки, туку преку процес на погодување со брутална сила. Затоа, веројатноста за успех на секој рудар зависи од неговиот пропорционален дел од компјутерската моќ на мрежата, исто така наречен „hashrate“ - хашрејт.

Оваа динамика ги охрабрува рударите на Биткоин да инвестираат во нови хашрејти. И бидејќи блоковите се криптографски поврзани, за враќање на трансакцијата со Биткоин потребна е злонамерна страна да добие мнозински удел во хашрејтот на мрежата, така што безбедноста на мрежата Биткоин расте во тандем со хашрејтот на мрежата.


Извор: espreso.rs

Фото: фрипик

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген