18 Јули, 2024
0.0251

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber


Канцеларијата за борба против измами на Европската унија, ОЛАФ, во соопштението за печатот во петокот рече дека околу 33 милиони евра средства наменети за помош на албанските рурални заедници биле злоупотребени.

Парите очигледно биле користени коруптивно од Албанската Национална агенција за рурален развој, која управувала со проектот, пишува Балкан инсајт.

ОЛАФ ја советуваше Европската комисија да блокира уште 112 милиони евра наменети за следната фаза од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој, ПАРД.

„По серија сложени истражни чекори, вклучително и дигитално форензички претреси на документи поврзани со примателите на ИПАРД II, АЗХБР и други економски оператори, ОЛАФ откри сериозни неправилности за време на фазата на доделување грантови и спроведувањето на некои проекти“, се наведува во соопштението за печатот.

„ОЛАФ дополнително препорача ЕУ да спречи 112 милиони евра идно финансирање (ИПАРД III) за Албанија од непотребно трошење, додека не се применат корективни мерки за заштита на финансиските интереси на ЕУ од каква било незаконска активност“.

ОЛАФ најде три главни начини за манипулирање со процесот на грантови: прво, надежните апликанти, некои бараа стотици илјади евра за финансирање бизнис идеи, беа советувани да ги користат услугите на локалната консултантска компанија, која „побара значителен дел од нивниот грант“. за олеснување на договорите.

Второ, конкурентскиот процес беше изманипулиран со поднесување на лажни понуди; Конечно, цените за инвестициите се надувани, а дел од корисниците ги прекршиле договорните обврски.

ОЛАФ подвлече дека „со оглед на можните криминални активности откриени во текот на истрагата, ОЛАФ исто така испрати копија од своите наоди до судските власти на Албанија“.

Портпаролот на кабинетот на премиерот Еди Рама не одговори на барањето на БИРН за коментар во моментот на објавувањето.


Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор