20 Јуни, 2024
0.0270

ЗЛАТНАТА КОКОШКА НА ФАРМАЦЕВТСКАТА ИНДУСТРИЈА - продажбата на овие лекови ќе надмине 150 милијарди долари

Објавено во: Економија 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Лековите за слабеење по кои посегнале милиони луѓе ширум светот може да им донесат на фармацевтските компании околу 150 милијарди долари до почетокот на 2030-тите.

Најновите проценки се резултат на растот на производството, потенцијалното проширување на употребата на овие лекови и појавата на нови конкуренти, пишува Ројтерс. Пред една година проценката на продажбата беше до 100 милијарди долари.

„Многу е невообичаено да се има лек што ја заробува имагинацијата на милиони луѓе“, рече Мајкл Клајнрок, виш директор за истражување во аналитичката фирма IQVIA Institute for Data Science. Тој додава дека иако повеќето осигурителни компании не ги покриваат новите терапии со ниски партиципации, невиден процент на луѓе плаќаат сами или со купони од производителите на лекови.

Глобалното трошење за лекови за дебелина изнесуваше вкупно 24 милијарди долари минатата година, проценува IQVIA во својата најнова петгодишна перспектива и би можела да достигне 131 милијарда долари до 2028 година.

Ова е проценка за годишен раст од 27 отсто, што е повеќе од двојно од претходната проекција од 13 отсто.

Без проширување на осигурителното покривање, IQVIA стави пониска граница на глобалните трошоци за лекови за дебелина од 39 милијарди долари во 2028 година наспроти поверојатно 74 милијарди долари.

Клајнрок верува дека достигнувањето на споменатите 131 милијарда долари ќе зависи и од тоа колку долго пациентите ќе останат на лекот, дали лековите се користат за лекување на други болести или дури и од развојот на нови модели за продажба директно до потрошувачите.

Аналитичарите посочуваат на студии кои покажуваат дека овие лекови помагаат во спречување на итни случаи (и скапи) како срцев удар и мозочен удар или лекување на хронични состојби како апнеја при спиење, еден од аргументите што работодавците и осигурениците плаќаат за нив.

Можеби ќе ве интересира

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

ФАКТОР АНАЛИЗА: ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТИЛЕ ФИРМИТЕ ШТО ПРОИЗВЕДУВААТ ЛЕБ

ФАКТОР АНАЛИЗА: ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТИЛЕ ФИРМИТЕ ШТО ПРОИЗВЕДУВААТ ЛЕБ