25 Април, 2024
0.0366

ЖИТЕЛИ НА РУРАЛНИТЕ СРЕДИНИ СОБИРААТ МОВ: Колку може да се заработи?

Објавено во: Македонија, Агробизнис 24 Јануари, 2024

Добивај вести на Viber

Дел од жителите на македонските села собираат и продаваат мов. Откупувачите велат дека сепак не е како порано, затоа што бројот на собирачи се намалил. Според нив, пред 10 или 15 години, имало семејства кои живееле од собирање на мов, печурки и шумски плодови.

Цената сега е евро за килограм, но од година во година таа варира.

„Сега е околу евро, а лани цената беше 80 денари за килограм. Мов ако нема доволно во Србија, Бугарија, Босна, тогаш цената расте. Се извезува во странство, се користи претежно во козметичката индустрија. Но, собирачи нема како порано“, вели Ѓорѓи Атанасовски, откупувач.

Друг откупувач објаснува дека мов собираат луѓето од охридско, околината на Македонски Брод, Битола, Кичево.

„Станува збор за дабов мов кој се собира во шумите. Луѓето претежно го собираат рачно, а потоа тој се балира и се извезува во европските земји, Шпанија, Франција. Мовта се собира најчесто во пролет, есен, зима, го има на осојните места. Луѓето дневно можат да соберат од 10 до 20 килограми мов. Имало години кога се откупени по 200-300 тони мов. Државата е пребогата со мов според мене, но треба да има и собирачи“, додава окупувач од западна Македонија.

Мов собираат и жителите на селото Самоков. Велат дека целта е да се заработи некој денар од она што природата го дала.

„Во Самоков можеби има 50 селани кои собираат мов. Во другите села нема толкав број на собирачи, затоа што нема ни многу жители. Собираат сиромашните, богатите не ги интересира оваа работа. Дневно можат да соберат по 8 или 10 килограми, а 20 килограми е поголема количина и бара повеќе работа. Оние што јас ги знам, мов собираат рачно“, додава жител на Самоков.

Жителите од Зркле велат дека и во нивното село во минатото мештаните собирале мов, но сега има мал број луѓе и не се занимаваат со истото. Мовта освен за козметика, се користи за декорации, за градини, за во цвеќарници.

Сања Атанасовска

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

ИВОР МИЦКОВСКИ: Ако успеат да не коалицираат со ДУИ и да направат нешто..., ВМРО-ДПМНЕ ќе газат со години

ИВОР МИЦКОВСКИ: Ако успеат да не коалицираат со ДУИ и да направат нешто..., ВМРО-ДПМНЕ ќе газат со години

(ВИДЕО) Ечат македонската химна и народни песни на скопскиот плоштад

(ВИДЕО) Ечат македонската химна и народни песни на скопскиот плоштад

НАЈНОВИ РЕЗУЛТАТИ ОД ДИК: На обработени 90,49 отсто гласови - Давкова 326.310, Пендаровски 162.678

НАЈНОВИ РЕЗУЛТАТИ ОД ДИК: На обработени 90,49 отсто гласови - Давкова 326.310, Пендаровски 162.678

„СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ СОБРА ПОВЕЌЕ ПОТПИСИ ОД ГЛАСОВИ“: Доктор Беќаровски за изборниот резултат на градоначалникот на Карпош

„СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ СОБРА ПОВЕЌЕ ПОТПИСИ ОД ГЛАСОВИ“: Доктор Беќаровски за изборниот резултат на градоначалникот на Карпош

ГРУБИ БАРА ОСТАВКИ - од Изет Меџити, Арбен Таравари, Билал Касами, Африм Гаши

ГРУБИ БАРА ОСТАВКИ - од Изет Меџити, Арбен Таравари, Билал Касами, Африм Гаши

„БЕВ, СУМ И ОСТАНУВАМ ЛЕВИЧАР!“ Ванковска им честиташе на победниците, но најави дека новиот претседател допрва ќе се соочи со нејзините предвидувања

„БЕВ, СУМ И ОСТАНУВАМ ЛЕВИЧАР!“ Ванковска им честиташе на победниците, но најави дека новиот претседател допрва ќе се соочи со нејзините предвидувања

МИЦКОСКИ: ОВАА ВЛАСТ ПАЃА, ЦРВЕНИОТ КАРТОН СЛЕДУВА НА 8 МАЈ - се слушнав со Таравари и му посакав идна Влада во Македонија

МИЦКОСКИ: ОВАА ВЛАСТ ПАЃА, ЦРВЕНИОТ КАРТОН СЛЕДУВА НА 8 МАЈ - се слушнав со Таравари и му посакав идна Влада во Македонија

„СЕ ГЛЕДАМЕ ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ, ЌЕ СЕ БОРИМЕ ДОДЕКА НЕ ПОБЕДИМЕ“: Ковачевски рече дека се надевале на подобри резултати

„СЕ ГЛЕДАМЕ ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ, ЌЕ СЕ БОРИМЕ ДОДЕКА НЕ ПОБЕДИМЕ“: Ковачевски рече дека се надевале на подобри резултати

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ не е сигурен во победа во вториот круг

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ не е сигурен во победа во вториот круг